Zupy kremy – relacja Agnieszki Danowskiej

Relacja: Agnieszka Danowska (Gazeta.pl)

Smacznie, zdrowo, kolorowo. Dzieci z Kornelówki gotowały wykwintne zupy

Uczniowie prywatnej szkoły podstawowej Kornelówka w sobotnie przedpołudnie wspólnie z opiekunami gotowali eleganckie kremowe zupy. Konkurs zorganizowano w ramach akcji „Smacznie, Zdrowo, Kolorowo”.

Sześć grup złożonych z ucznia i opiekuna musiało w ciągu godziny przygotować po dwie zupy – obowiązkowo krem z porów oraz drugą zupę krem według własnego pomysłu. Nad całością czuwał zawodowy kucharz – Marcin Stachecki z restauracji U Szwajcara.

Najmłodsza uczestniczka, Sara, 5-letnia uczennica zerówki, gotowała z mamą – pomagała obierać czosnek, kroiła grzanki. – Bardzo lubimy razem gotować, szczególnie przygotowywać sałatki – mówiła mama dziewczynki.

Tuż obok pracował Janek (12 l.) z mamą Wiolettą. Zaplanowali krem z pomidorów z bitą śmietaną i zupę porową z bagietką z salsą z ananasa i miętą. – Bardzo lubię gotować, specjalizuję się w śniadaniach: robię naleśniki, jajecznicę. Ale kucharzem zawodowym raczej nie zostanę, planuję podtrzymać rodzinną tradycję i być lekarzem – przyznał chłopiec.

Jury nagrodziło dwie drużyny: Daniela (12 l.), który z babcią Bożenną przygotował intensywnie zieloną zupę brokułową, oraz Julię (9 l.), która z tatą ugotowała krem pomidorowy z aromatem ziół, a do porowej dodali ser gorgonzola. – Bardzo się cieszę z tej inicjatywy oraz z tego, że uczestnicy odważnie sięgali po niebanalne składniki. Poziom był bardzo wysoki, a każda zupa smakowała inaczej – przyznał Marcin Stachecki.

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu „Smacznie, Zdrowo, Kolorowo” jest dyrektorka szkoły Agnieszka Wojtas: – Głównym celem akcji jest propagowanie wspólnego spędzania czasu z dziećmi. Kuchnia to wspaniałe miejsce, by być z dzieckiem, razem tworzyć ciekawe potrawy. Konkurs jest dodatkiem do wspólnej zabawy. Mam nadzieję, że akcja się rozrośnie i obejmie też inne łódzkie szkoły.

Oprócz konkursu dzieci mogły wziąć udział w warsztatach językowo-kulinarnych z francuskim lektorem.

źródło: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35136,13574180,Smacznie__zdrowo__kolorowo__Dzieci_z_Kornelowki_gotowaly.html