Cały ten cukier

Film „Cały ten cukier” wyprodukowany w 2014 roku w Australii, 18 marca tego roku trafi do naszych kin i przedstawi zupełnie inne spojrzenie na cukier!

Na co dzień unikasz słodyczy i nie słodzisz napojów? W takim razie sądzisz pewnie, że nie masz cukrowego problemu. A jednak przeciętny Polak zjada aż 40 kg cukru rocznie*, czyli około 22 łyżeczek dziennie. Składnik ten jest ukryty w wielu produktach, często również w tych powszechnie uważanych za „zdrowe”. To właśnie pokazuje nam autor filmu „Cały ten cukier”.

Damon Gameau przeprowadził niezwykły eksperyment, żeby pokazać, w jaki sposób ten biały proszek wpływa na człowieka. Reżyser jadł tylko jedzenie określane jako „zdrowe”, a jednak zawierało ono duże ilości cukru. Film jest jednocześnie zabawny i pouczający, mówi o problemach przemysłu cukrowniczego, a także o tym, na których półkach w supermarketach znajdziecie niebezpieczne produkty.

„Każdy z nas wie, że cukier jest niezdrowy. Myślimy jednak, że jeśli nie jemy nałogowo lodów, ciastek i nie pijemy słodzonych napojów to problem nas nie dotyczy. Ten film pokazuje, że wcale tak nie jest. Nawet osobom bardzo świadomie odżywiającym się otwiera oczy na wiele spraw. Co kluczowe, pokazuje, że samo liczenie kalorii absolutnie nie uchroni nas przed otyłością czy innymi chorobami dietozależnymi. Kluczowe bowiem jest źródło kalorii. Bohater filmu w czasie “cukrowego” eksperymentu je posiłki nawet mniej kaloryczne niż wcześniej, ale źródłem kalorii teraz w jego diecie jest cukier. W trakcie dwóch miesięcy przybiera na wadze blisko 8 kilogramów. Pojawia się u niego wiele innych niepokojących objawów, między innymi zaburzenia nastroju, otłuszczenie wątroby, nagły przyrost tkanki tłuszczowej wokół talii… Film jest fenomenalny, zabawny i ciekawy, do tego trzyma w napięciu. Wykorzystuje różne efekty specjalne, żeby wytłumaczyć nam zawiłe zagadnienia w interesujący sposób. Mógłby stanowić świetny materiał edukacyjny wyświetlany uczniom w szkołach.”

autor: Julia Antczak, Fundacja Szkoła na Widelcu

tekst pochodzi ze strony Fundacji Szkoła na widelcu: http://www.szkolanawidelcu.pl/news/caly-ten-cukier-recenzja-filmu/